Богатствата на Дунав - част четвърта
Събрали куп впечатления и спомени продължихме @DANUrB+ пътешествието си към следващата ни дестинация - град Свищов, родното място на писателя Алеко Константинов!
Посетихме древноримското селище Нове, разположено на около 4 км от центъра на града. Нове (Свищов), заедно със Сексагинта Приста (Русе), Дуросторум (Силистра), Рациария (Арчар) са част от външния отбранителен пръстен на Римската империя по река Дунав или т.нар. Дунавски лимес, които са спирали нашествията към земите на днешна България. Находките за момента са грандиозни, но не са повече от 10% от всички, които могат да бъдат разкрити.
За да се потопим изцяло в римската атмосфера бяхме поканили местно сдружение за исторически възстановки, което да ни посрещне по „римски“. Международната ни група остана впечатлена от грандиозното посрещане и демонстрации на римските войски за защита и отбрана. Присъединихме се към тях, забавлявахме се разучавайки и играейки някои римски игри.
Заредени с „римски“ емоции, се отправихме към самия град. Тук посетихме две от най-престижните учебни заведения. Професионалната държавна търговска гимназия е първото професионално училище, основано с Указ през 1885 г., като сградата е копие на Виенската академия. Стопанската академия „Димитър А.Ценов“ също е част от богата история на града като важен търговски център на Дунав. Дори и днес Академията е един от първите избори за тези, които искат да се развиват в областта на икономиката и финансите.
Накрая посетихме едно уникално място за обяд – ресторант в стара възрожденска къща, построена през 1836 г., с богата културна история, много спомени….и вкусна традиционна кухня.
За съжаление не ни остана време за Къщата-музей „Алеко Константинов“, но обещаваме, при следващия ни международен тур в България, ще отделим заслужено внимание и ще се запознаем с интересните изложби, представящи най-важните моменти от творческия живот на известния български писател и общественик.
Всяко пътуване има своя край. Споделени преживявания, добри практики, усмихнати местни жители и предприемачи, интересни обекти и атракции и много потенциал за развитие по поречието на река Дунав.
Пътешествието ни, свързващо общностите по река Дунав, продължава!
©Из рубриката „Богатствата на Дунав“